Akupresura a shia-tsu

Akupresura a shia-tsu se zabývají meridiány (dráhy v těle, jimiž protéká energie). Akupresura a shia-tsu jsou techniky, jimit se reguluje průtok této energie
v těle a tak se harmonizuje zdravotní stav. Při akupresuře se stlačují klíčové body. Shia-tsu je kombinací akupresury a dalších postupů.

Akupresura pochází z čínské medicíny, která hlásá, že naše zdraví je závislé na hladině a toku energie (čchi) podél meridiánů. Někdy klientovi po léčbě
shia-tsu nebo po akupresuře může být o něco hůře, může ho bolet hlava nebo se mohou objevit příznaky chřipky. Tyto reakce jsou způsobené uvolněním zablokované energie. Nejpozději po dvou dnech se jeho stav upraví.

Při léčení se provádí stlačování určitých bodů a někdy masáž nebo natahování svalů.

Meridiány a tlakové body

(viz obr. nahoře)

Meridiány jsou neviditelné dráhy, jimiž protéká energie. Vedou po obou stranách těla a v průběhu drah jsou akupresurní body. Podél střední tělesné čáry leží dvě hlavní nepárové dráhy, dráha "vládce" ("Du") a dráha "početí" ("Ren"). Na těle je několik set bodů, ale zde na obrázku jsou jen ty hlavní. Jsou zde uvedeny jejich odborné názvy, takže si je spojte s návody pro určitá onemocnění. Např. bod Ts 4 (tlusté střevo) se používá nejen k regulaci činnosti střev, ale i k léčení bolestí hlavy, nachlazení a zánětu vedlejších nosních dutin. OS 6, spojený s osrdečníkem, má rozsáhlý vliv na všechny hrudní orgány. "Trojitý ohřívač" má funkci jakéhosi distributora energie.

 Jin a jang 

- dva základní principy. Jang je aktivní - "mužský" princip, jin je pasivní - "ženský". Každý meridián je buď jin nebo jang. Meridián "vládce" řídí meridiány jang a meridián "početí" řídí meridiány jin.

Legenda: J = játra    Sl = slezina   L = ledvina     Tes = tenké střevo   M = močový měchýř        TO = trojitý ohřívač   OS = ochránce srdce    Ts = tlusté střevo   
P = početí     V = vládce            S = srdce     Žal = žaludek   Žl = žlučník

Pozor: Vyvarujte se používání příliš velké síly při akupresuře. Neužívejte akupresuru na zanícených, oteklýzch, citlivých či poraněných místech; ošetřete pouze body pod nebo nad postiženou oblastí, popř. body na druhé půlce těla. U těhotné ženy se vyhněte silnějšímu tlaku podél horního okraje ramen. Také neužívejte níže uvedené body, neboť by mohlo dojít k potratu:  

- bod Ts 4 v ryze mezi palcem a ukazovákem

- bod Sl 6 čtyři prsty nad vnitřním kotníkem za holenní kostí

- všechny body patřící močovému měchýři pod hrudníkem a horní partií zad.

Při ošetřování starších lidí a dětí stlačujte jemně body na kostech, protože kosti jsou křehčí.

Léčíme se doma: 

Náhlé, bolestivé stavy léčíme dvěmi až třemi ošetřeními každou hodinu.

Dlouhotrvající bolesti mohou vyžadovat až 20 ošetření.

Při léčení sama sebe se posadíme rovně na židli nebo na polštář. Počkáme až se budeme cítit příjemně a uvolněně. Část těla, která bude ošetřovaná musí být dobře podepřená a volná. Nenaklánějte hlavu k oblasti, kteráu bude ošetřována. Pracujte
s nataženým palcem - jako byste měli prodlouženou ruku. Při ošetřování jednotlivých bodů na paži si položte ruku do klína. Při ošetření bodů na hlavě nebo obličeji nechte hlavu poněkud klesnout ke špičkám prstů, místo abyste vyvíjeli tlak prstů vzhůru. Pomůže vám, když si opřete lokty o stůl.

Při léčení druhé osoby si pacient lehne na rohož či přikrývku. Nezačínejte ošetřovat, dokud léčená osoba není zcela uvolněná - zvyšuje se tak účinnost léčby.

Palcová technika:

Palec nechte natažený a tlačte jeho bříškem. Ostatní prsty přiložte na přilehlou část těla ošetřované osoby tak,. aby vám při tlaku poskytovaly oporu.

- k tlaku si vyberte bod, pod kterým lze nahmatat důlek v podkoží. Po nahmátnutí spodiny důlku lehce tlak uvolněte; to povzbudí čchi k odpovědi.

- tlačte pevně, ale ne velkou silou

- trvání tlaku řiďte rytmem vlastního dýchání; po stlačení napočítejte 2 či 3 vdechy, než začnete opět uvolňovat. Pak znovu bod na dobu dvou vdechů stlačte.

- každý bod několikrát stlačte a uvolněte, vždy dle rytmu svého dýchání; rytmus tlaku a uvolnění musí být pravidelný

Druhy použitého tlaku:

 "Tonizující" (posilující) tlak povzbuzuje slabý tok energie a uvolňuje blokovanou energii.

"Rozptýlený" tlak obnovuje její průtok tělem.

"Tišící" tlak uklidňuje nadměrný tok energie

K tonizaci enrgie udržujte palec při tlaku nehybný a citlivý bod stlačujte stejnoměrně po dobu dvou minut.

K rozptýlení energie pohybujte palcem při tlaku krouživými pohyby kolem citlivého bodu asi dvě minuty.

K uklidňujícímu účinku položte na bod dlaň, nebo bod jemně asi dvě minuty hlaďte.